Få 3 tips til at vælge stof til dine møbler
Jeg er nu vel tilbage fra en skøn ferie, og jeg kan ikke sige mig helt fri for at tænke indretning mens vi var af sted. Lidt miljøskadet er jeg nok.

Men kigger du tæt på nærbilledet af stoffet, så opdager du, at der er vævet en blå tråd ind i stoffet.
Det er ret meget, og i det store billede ser du ikke en blå stol. Farven tilfører blot en effekt til stoffet.
Faktisk startede det allerede i lufthavnen mens vi ventede på at boarde.
Her sad vi i nogle fine stole, og mit øje spottede straks noget i stoffet på stolene.
Når ser du på billedet af den hele stol på afstand, lægger du ikke mærke til det, hvilket også er meningen.

Tip #1 - Flyt fokus fra den lidt specielle farve
Når du ser på stof til en sofa, stole eller et andet møbel, så må du ikke dømme stoffet på nær hold. Du skal lægge det fra dig i den afstand du tænker, du mest vil se dine nye møbler på. Typisk er det et par meter eller 3.
Herfra vil du kunne bedømme, hvordan farven tager sig ud som helhed.
Den specielle farve der kan være vævet ind i stoffet kan være af den årsag, at den skal bidrage med en bestemt glød til stoffet. Lidt ligesom når en maler toner en farve. Her vil du blive overrasket over, hvilke farver der kommer i en helt almindelig sandfarvet.
Derfor er det vigtigt, at du ser farven på afstand.
Tip #2 - Vælg et stof du kan "holde"
Når du skal vælge en farve, så er det vigtigt, at du tænker alle behov ind. Det kan fx være krav til slid – er møblet til pynt eller bliver det meget brugt? Funktionalitet – så som at den ikke ser beskidt ud med det samme af fx hår fra både dyr og mennesker.
Hvis du véd, at det bliver nødvendigt at lave regelmæssig pletfjerning på stoffet, så skal det også være et stof der kan holde til det.
Noget er nemmere at holde rent end andre.
Du gør dig selv en tjeneste ved at tænke sådanne ting ind –og du vil også opleve, at det sorterer nogle fra, så det bliver lettere at vælge.
Tip #3 - Kontrastfarve i din indretning
Det er selvfølgelig smag og behag, men jeg er af den klare overbevisning, at du får mest ud af din stue, hvis ikke dine store møbler har samme farve som dine vægge. En grøn sofa op ad en grøn væg, en hvid sofa op ad en hvid væg etc.
Det giver noget form til rummet, at der kommer en kontrast mellem tingene. En opdeling som er med til at definere både møbler og vægfarver.
Få 3 tips til at vælge stof til dine møbler
Hvis du står overfor at skulle vælge en ny sofa, så har jeg et lille kursus der klæder dig godt på til at træffe det rette valg.
Det handler både om størrelse, placering, form, antal pladser, stof eller læder, træ m.v.
Vil du læse mere om, hvad både Jeanette og Marianna har fået ud af kurset, kan du gøre det her: Sofa-kurset

Ha’ en smuk dag
Anita Broberg-Jepsen
Indretningsdesigner & Stemningspilot
Læs tidligere indlæg

Mit uvurderlige spisekammer
Et spisekammer har helt særlig betydning for mig. Fra barnsben kan jeg huske min farmors spisekammer. Det var fyldt med

Juleperfektionist – ja, det er mig
Jeg ELSKER jul. Virkelig. Og det har jeg altid gjort. Synes bare det er den mest hyggelige tid med

Valg af møbelstof
Få 3 tips til at vælge stof til dine møbler Jeg er nu vel tilbage fra en skøn ferie, og

Min søn går mig i bedene
I aftes begyndte min søn at finde papir og blyant frem og tegne sit værelse op. Vinduet og døren var

Idé på idé – og en tålmodig mand
Jeg lever jo af at få gode idéer og det hænder også, at det sker hjemme hos mig selv. Ikke

Hvorfor, der også skal være plads til Oldemors gamle vase i dit personlige hjem
I dag er det økonomisk muligt for rigtig mange, at skifte stil i hjemmet ved at købe nogle nye puder,