Rigtig mange tror, at det er mig der bestemmer indretningen, når jeg kommer på indretningsbesøg.
At jeg fx siger: “Ud med det, ud med det – og ind med det, og det og det.”
Her vil jeg gerne slå fast, at det er IKKE tilfældet.
Jeg har en rådgiverrolle, hvor jeg øser ud af min erfaring, viden om omgivelserne og gør det ikke mindst, med STOR respekt for mine kunder og de ting de har.
Det er jo dem der skal bo i det.
Kunne li’ at være der, og identificere sig med deres hjem.
Så nytter det jo ikke, at jeg kommer ind og “spreder” min smag ud over det hele, og laver deres hjem om til mit hjem.
Min største force i indretningen
Min største force har alle dage været, at jeg mestrer at lave en inkluderende rådgivning, som får kunderne til at kunne mærke (og nogle gange også se) at det er en god løsning. Desuden sætter jeg ikke mit personlige præg på deres hjem, men styrker dem i at få et hjem, der afspejler dem og indeholder deres personlighed.
Ligeså vigtigt er det, at jeg kan forklare med ord, hvad der sker, når en farve tilføres et rum, en sofa flyttes til en ny position, et reolsystem splittes op eller noget helt andet.
Forklaringen gør det hele lidt nemmere at mærke, hvad der helt præcis føles rigtigt at gøre.

Maven bestemmer
Så faktisk, bliver det kundernes maver der bestemmer ![]()
Og deres fornuft.
Ønsker.
Behov.
Økonomi.
Sådan har det altid været – og sådan bliver det ved med at være.
Jeg rådgiver bare i den ønskede retning ![]()
![]()
![]()


Anita Broberg-Jepsen
Indretningsdesigner & Stemningspilot
Hjem med indbygget personlighed
Vil du vide mere om, hvordan du kommer tættere på et få et trygt og nærværende hjem, med indbygget personlighed, så kig på min hjemmeside: IDESIGN.dk
Vil du have et praj, når der er nyt på bloggen?
Så skriv dig op herunder


Læs tidligere indlæg
Med soldaten i front slap jeg kontrollen
I sommer var vores familie – min mand og jeg samt vores 3 børn – på ferie i København. Vi


Kryds & tværs kontra indretning
I sidste uge var jeg ude på en af mine yndlingsopgaver At forandre noget eksisterende med små effekter som dog


Påskepynt i stuen – med moderne kant
Følg min blog på Bloglovin Jeg har stadig en del af mit rigtig gamle påskepynt. Små farvede æg med snor til


Hvem bestemmer, hvordan indretningen skal være?
Rigtig mange tror, at det er mig der bestemmer indretningen, når jeg kommer på indretningsbesøg.At jeg fx siger: “Ud med


Valg af møbelstof
Få 3 tips til at vælge stof til dine møbler Jeg er nu vel tilbage fra en skøn ferie, og


Om at bygge nyt hus
Har du været der, hvor du skulle bygge nyt hus? Eller har du planer om det? Dét med at skulle